Dlouho očekávaná revoluce v investování je na světě a každý z toho může těžit pro sebe na čas, aby důstojně prožil svoji 3/3 života.
DIP neboli dlouhodobý investiční produkt nám otevírá nové možnosti, jak se připravit na svoji finanční svobodu ve stáří. Média a tvrdá demografická data nás neustále snaží přimět k tomu, abychom se méně spoléhali na stát a více na sebe a to pokud možno co nejdřív. DIP je tudíž skvělým doplňkem na naši soukromou rentu.
Obrázek popisuje, co nás čeká a nemine v momentě, kdy ekonomicky aktivní (oranžově) půjdou do důchodu. Dnes vydělává na jednoho důchodce (modře) přibližně 2 pracující lidé. S nižší porodností a větším počtem důchodců se však poměr za pár desítek let vyrovná a na jednoho důchodce bude vydělávat 1 člověk, možná méně. No a teď si můžeme každý říct, jestli jsou současné důchody udržitelné, když už dnes stát dotuje důchodový rozpočet cca 30 mld. ročně.
A teď k DIPu.
Výhod tohoto produktu je několik. Účastník si může zvolit z opravdu široké škály jakoukoliv investiční strategii, fond nebo nástroj a ten si určit jako svůj DIP, v čase pak může tuto strategii měnit např. za konzervativnější, což je velká výhoda, každý si přijde v rámci investování na své a portfolio se dá jakkoliv „namíchat“.
Zároveň může na DIP zaměstnanci přispívat i zaměstnavatel a to až do výše 50.000,- ročně, pro zaměstnance příjemný benefit, pro zaměstnavatele úspora na daních.
Největší výhodou je však nemalá daňová úspora. Každý, kdo si tvoří rezervy na svoji svobodu ve stáří v režimu DIP, si může dávat své vklady už od 1,- Kč do daní, snížit si tak svůj daňový základ a finanční úřad pak vrátí 15% z vkladů účastníkovi zpět a to až do výše 48.000,- Kč svých vkladů ročně. V praxi to tedy vypadá tak, že při libovolném vkladu do 4.000,- Kč měsíčně se vrací téměř 2 měsíční vklady na daních. Maximální daňová úspora je pak 7.200,- Kč.
Další nespornou výhodou je, že již po třech letech aktivní smlouvy v režimu DIP se neplatí 15% daň z výnosu a už v 60 ti letech lze vybrat celou částku bez dalších poplatků či daní.
Proč nás stát takto motivuje, abychom si své bohatství v důchodu vytvořili sami, je už jasné. Vždy však záleží na konkrétním případu a hlavně na finančním plánu, jak DIP nastavit, aby správně fungoval v portfoliu u každého z nás.